Paylaş

Alberta Eyalet Başkanı Jason Kenney, politik kazanç sağlamak adına kamu sağlığını tehlikeye atmaktan çekinmedi

Alberta’da yaz boyunca kamu sağlığı protokollerinin neredeyse yok sayılması, eyaletin büyük bir sağlık krizine girmesine yol açtı. Temmuz ayından itibaren maske zorunluluğu büyük ölçüde kaldırılırken, kapalı alanlarda düzenlenen sosyal toplantıların hiçbir kısıtlamaya tabi tutulmaması ve yaklaşık 500.000 kişinin katıldığı Calgary Stampede, eyalet hastanelerinin yoğun bakım ünitelerindeki yatak kapasitelerinin dolmasının en önemli sebepleri oldu.
Alberta Eyalet Başkanı Jason Kenney, politik kazanç sağlamak uğruna eyalet halkının sağlığını tehlikeye atmaktan çekinmedi. Hastanelerin yoğun bakım yatak kapasitesinin 1 hafta gibi kısa bir zamanda dolmasının beklendiği Alberta’da, yaz boyunca verdiği demeçler ve son ifadeleri arasında büyük zıtlık bulunan Kenney, son olarak aşı pasaportu konusunda da geri adım atmak zorunda kaldı ve hiçbir şekilde izin vermeyeceğini söylediği aşı pasaportuna onay verdi.
Alberta Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Deena Hinshaw ise vaka sayılarının yükselmeye başlamasına rağmen geçtiğimiz ay yaptığı bir açıklamada, pandemi süresince çok büyük fedakarlıklar yapıldığını belirtirken, amaçlarının pandemiyle birlikte yaşamaya alışılmasını sağlamak olduğunu ve aşı seferberliğinin başlamasıyla birlikte enfekte olma ve ölümcül derecede hasta olma riskinin azaldığını söylemişti. Hekimler başta olmak üzere, aileler ve sivil toplum kuruluşlarının tavsiyelerini dinlemeyen Hinshaw, son yaptıı açıklamada ise sadece hata yapıldığını ve sorumluluğun bir kısmının kendisinde olduğunu söylemekle yetindi. Pandeminin başından bu yana görülen en kötü günlerin yaşandığı Alberta’da hastalar arasında seçim yapma sorumluluğu hekimlere yüklendi.